تبلیغات
جمال محمد صلوات - رایانش ابری چیست؟
 
جمال محمد صلوات
السلام علیك یا اباعبدالله الحسین
چهارشنبه 27 شهریور 1392
رایانش ابری چیست؟
رایانش ابری دسترسی به کامپیوترها و عمل‌کرد آن‌ها از طریق اینترنت یا یک شبکه‌ی محلی است. کاربران یک ابر، این دسترسی را از طریق مجموعه‌ای از وب  سرویس‌هایی درخواست می‌کنند که مجموعه‌ی منابع رایانشی (همچون سرورها، شبکه، تجهیزات ذخیره‌سازی، سیستم‌های عامل، محیط های ساخت برنامه‌های کاربردی، برنامه‌های کاربردی) را مدیریت می‌کنند. پس از پذیرش درخواست، بخشی از منابع این مجموعه به کاربر درخواست کننده‌، اختصاص داده می‌شود تا زمانیکه او آن‌ها را  آزاد سازد. این را رایانش ابری می‌نامند چرا که کاربر قادر به دیدن یا مشخص کردن موقعیت فیزیکی یا تشکیلات میزبانی منابعی را که اجازه استفاده از آنها را دارد نیست.به بیان دیگر،  زمانیکه منابع به  کاربری اختصاص داده می‌شود از ابری از منابع گرفته می شود و در زمان آزاد سازی باز به همان ابر برگردانده می شود. یک ابر مجموعه ای از سرورها وسرویس‌های وب است که رایانش ابری را پیاده‌سازی می کنند.
ادامه....

رابطه مجازی سازی و رایانش ابری:
مجازی‌سازی ، قابلیت اجرای « ماشین های مجازی» روی هایپروایزر است. ماشین مجازی(VM)، پیاده‌سازی نرم‌افزاری یک ماشین (یعنی یک کامپیوتر) است که برنامه‌ها را همانند  ماشین فیزیکی  اجرا می کند. هر ماشین شامل هسته، سیستم عامل، کتابخانه‌های پشتیبان و برنامه‌های کاربردی خود می باشد . هایپروایزر انتزاعی یک شکل از ماشین فیزیکی زیرین را فراهم می‌کند. چندین ماشین مجازی همزمان می توانند روی یک هایپروایزر اجرا شود. جداسازی ماشین مجازی  از سخت افزار فیزیکی زیرین این اجازه را می دهد که همان ماشین مجازی روی ماشین‌های فیزیکی متفاوت شروع بکار کند. بنابراین، مجازی‌سازی به عنوان بسترساز رایانش ابری به نظر میرسد که به فراهم کنندگان رایانش ابری انعطاف‌پذیری لازم برای جابجایی و اختصاص منابع رایانشی درخواست شده توسط کاربر را در هر جایی که منابع فیزیکی موجود است میدهد.

 

دسته بندی ابرها:
بر پایه تعریف گسترده اصطلاح «ابر» رده‌بندی کنونی ابرها را بر اساس سرویس ابری اریه شده و گونه‌های ابر از هم متمایز می‌کند. هنگام دسته‌بندی سرویس‌های ابری پیشنهادی، معمولاً ابرها را بر‌حسب شکل سرویس بسته به  بخشی از پشته نرم‌افزاری که به عنوان سرویس ارایه می‌شود، یاد می‌کنند. در اینجا عمومی‌ترین شکل‌های سرویس که به اختصار IaaS، PaaS ،SaaS نشان داده می‌شوند را مورد بحث قرار میدهیم. گونه‌های ابر ( شامل عمومی، خصوصی و آمیخته)  به ماهیت دسترسی و کنترل با درنظر گرفتن استفاده و فراهم سازی منابع فیزیکی و مجازی اشاره دارند.

 

محبوب‌ترین شکل‌های سرویس ابری:

 • IaaS: ابرهای به شکل زیرساخت به عنوان سرویس، دسترسی را به مجموعه‌هایی از منابع سخت افزاری کامپیوتر مجازی‌سازی شده، شامل سرور‌ها، شبکه‌ و فضای ذخیره‌سازی فراهم میکند . با IaaS، کاربران کلاسترهای مجازی خود را ایجاد کرده و روی آن نصب، نگهداری و اجرای پشته‌ نرم‌افزاری خود را به عهده می‌گیرند.
 • PaaS: ابرهای به شکل بستر به عنوان سرویس، دسترسی به محیط برنامه‌نویسی یا زمان‌اجرا را فراهم می‌کند درون این محیط ساختمان داده و رایانش مقیاس‌پذیر تعبیه شده است. با PaaS،  کاربران برنامه‌های کاربردی خود را درون محیطی که توسط فراهم کننده سرویس ارایه می‌شود ساخته و اجرا می‌کنند.
 • SaaS: ابرهای به شکل نرم‌افزار به عنوان سرویس، دسترسی به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری را فراهم می‌کنند. فراهم کنندگان سرویس به کاربران دسترسی به برنامه‌های کاربردی ویژه‌ای را که روی زیرساخت فراهم کننده کنترل و اجرا شده است را پیشنهاد می‌دهند. نرم‌افزار به عنوان سرویس معمولا «نرم افزار بنا به درخواست» نیز نامیده می‌شود.

 

 

گونه‌های ابری:

 • ابر عمومی: ابرهای عمومی دسترسی به منابع رایانشی را  برای عموم روی بستر اینترنت فراهم می‌کنند. فراهم کننده ابر عمومی به مشتریان اجازه فراهم‌سازی منابع توسط خود آنها را معمولا از طریق واسط سرویس وب می‌دهد. مشتریان اجاره دسترسی به منابع مورد نیاز را بر پایه میزان استفاده پرداخت می‌کنند. ابرهای عمومی دسترسی به مجموعه‌های بزرگ از منابع مقیاس‌پذیر را به صورت موقت فراهم می کنند؛ بدون نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ روی زیرساخت مرکز داده.
 • ابر خصوصی: ابرهای خصوصی برای کاربران دسترسی سریع به منابع رایانشی موجود درون زیرساخت سازمان را فراهم می‌سازد. کاربران مجموعه منابعی که از ابر خصوصی گرفته می شوند را مقیاس‌بندی و منابع مورد نیاز را فراهم می‌کنند، که نوعا همانند ابر عمومی از طریق واسط سرویس وب است. اگرچه ابر خصوصی، به این علت که در داخل مراکز داده موجود سازمان و پشت دیواره آتش سازمان ساخته شده است، وابسته به معیارهای فیزیکی، الکترونیکی و رویه‌های امنیتی سازمان است و از این‌رو درجه بالاتری از امنیت را روی کد و داده‌های حساس اریه می‌کند. افزون براین، ابرهای خصوصی بازدهی سخت افزارهای فیزیکی را از طریق مجازی‌سازی بهینه کرده و تحکیم می کنند و از اینرو قادر به بهبود قابل توجه بازدهی مرکز داده و کاهش هزینه‌های عملیاتی هستند.
 • ابر آمیخته: ابر آمیخته منابع رایانشی ( مانند سرورها، شبکه ، فضای ذخیره‌سازی و…) را که از یک یا چند ابر عمومی و یک یا چند ابر خصوصی گرفته می شود را ترکیب می کند.

 

 

چرا رایانش ابری؟
رایانش ابری به عنوان یک مدل مهم که به آینده نظر دارد برای توزیع و دسترسی به منابع رایانشی دیده می‌شود به این علت که مزایای بالقوه زیر را پیشنهاد می‌دهد:

 • فراهم‌سازی سلف سرویس: به کاربران این امکان را می دهد که مجموعه‌ای از منابع رایانشی خود را ( سرورها، شبکه ، فضای ذخیره‌سازی و…) در هنگام نیاز و بدون تاخیر و پیچیدگی که نوعا در بدست آوردن منابع وجود دارد توسعه دهند. بخش فناوری اطلاعات پیشبرد شخصی‌سازی و بهبود تجربه ابری کاربران را پشتیبانی می‌کند در حالیکه همزمان زیرساخت ابری زیرین را هنگام نیاز پایش (نظارت ) کرده، مدیریت نموده و گسترش می‌دهد.
 • مقیاس پذیری: خواسته‌های گوناگون تک تک کاربران را از محدودیت‌های معمولی زیرساخت جدا کرده، از اینرو به آسانی با افزایش یا کاهش سریع در تقاضای منابع انطباق می‌یابد.
 • قابلیت اطمینان و تحمل خطا: بخش فناوری اطلاعات می‌تواند برای رسیدن به سطوح اطمینان‌پذیری از پیش تعیین شده، روی بهبود بخش‌های حساس زیرساخت تمرکز کند. سیاست گذاری‌ها در این زمینه، سطوح اطمینان مورد انتظاری را که به صورت مداوم و بدون دخالت کاربر ارزیابی مجدد و بروزرسانی می‌شود را بدست می‌دهد.
 • بهینه سازی/ تثبیت:  استفاده را بیشینه کرده و کارایی منابع زیرساخت موجود را افزایش می‌دهد. چرخه عمر زیرساخت را افزایش می‌دهد. هزینه‌های سرمایه‌ای را  کاهش می‌دهد.
 • کیفیت سرویس(QoS): به بخش فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد که به صورت پویا، توافق‌‌نامه سطح خدمات مربوط به کاربران یا گروهی از کاربران را برای منابع اختصاص داده شده ارزیابی مجدد کند. به سازمان اجازه می‌دهد که برای تغییر وضعیت بدون درگیر شدن یا دانستن غیر ضروری کاربر به صورت سریع عمل کند.
 • API به خوبی تعریف شده: با استفاده از API به خوبی تعریف شده و با استاندارد پایدار صنعت، از قفل کردن و نگهداری داده‌ها اجتناب می‌شود و هماهنگی با تعداد همیشه در حال رشد ابزارها و فراهم‌کنندگان ابر را ضمانت می‌کند.
 • دسترسی در صورت نیاز: هزینه منابع را با میزان استفاده واقعی منابع همسان می‌کند، از اینرو به سازمان اجازه می‌دهد که تنها برای منابع مورد نیاز و در  زمان نیاز،  هزینه کند.
 • www.opatan.ir


نوع مطلب : آی تی، 
برچسب ها : تكنولوژی جدید،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 1 فروردین 1398 10:22 ب.ظ
I believe what you wrote was very reasonable. But, consider this, suppose you added a
little information? I ain't saying your information isn't solid, but
what if you added something to maybe get people's attention? I mean جمال
محمد صلوات - رایانش ابری چیست؟ is a little boring.
You could look at Yahoo's home page and watch how they
create article headlines to get viewers to click.

You might add a video or a picture or two to grab people excited
about what you've got to say. In my opinion, it would make your posts a little livelier.
جمعه 25 آبان 1397 12:57 ب.ظ
I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to make any such great informative site.
چهارشنبه 23 آبان 1397 08:53 ق.ظ
Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, so I
am going to convey her.
دوشنبه 21 آبان 1397 01:40 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right
here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same
nearly very often inside case you shield this increase.
یکشنبه 13 آبان 1397 11:20 ق.ظ
Hi there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
سه شنبه 8 آبان 1397 01:17 ب.ظ
Highly descriptive article, I liked that bit. Will there be a part 2?
شنبه 5 آبان 1397 07:20 ب.ظ
It's really very complex in this active life to listen news
on TV, therefore I just use internet for that reason, and get the
latest information.
پنجشنبه 3 آبان 1397 11:10 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here.
I did however expertise some technical issues
using this site, since I experienced to reload the website
many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage
your quality score if advertising and marketing with Adwords.

Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again soon.
چهارشنبه 2 آبان 1397 03:33 ب.ظ
Excellent article. I definitely love this site. Keep writing!
سه شنبه 1 آبان 1397 12:00 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also create comment due to this sensible article.
پنجشنبه 26 مهر 1397 10:09 ب.ظ
This is a topic that's near to my heart... Cheers!
Exactly where are your contact details though?
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:22 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is really
fastidious.
چهارشنبه 25 مهر 1397 11:09 ب.ظ
I used to be able to find good info from your blog posts.
سه شنبه 24 مهر 1397 03:30 ب.ظ
Great article! This is the type of info that should be shared across the
net. Disgrace on Google for now not positioning
this submit upper! Come on over and consult with my web site .
Thank you =)
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:38 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely
excellent. I really like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
I can't wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.
دوشنبه 16 مهر 1397 02:14 ب.ظ
Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author.I will always bookmark your blog and will come back at some point.
I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice weekend!
یکشنبه 15 مهر 1397 07:57 ب.ظ
Hello! I've been following your website for a long time
now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx!
Just wanted to say keep up the excellent job!
شنبه 14 مهر 1397 04:00 ق.ظ
If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies then he must be go to see this site
and be up to date all the time.
جمعه 13 مهر 1397 11:59 ق.ظ
I used to be recommended this blog by my cousin. I'm not positive whether or
not this post is written by way of him as no one else recognise such detailed approximately my difficulty.
You're incredible! Thank you!
سه شنبه 10 مهر 1397 07:59 ق.ظ
Thankfulness to my father who stated to me about this webpage,
this weblog is really awesome.
سه شنبه 10 مهر 1397 04:32 ق.ظ
My programmer is trying to convince me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about a year
and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress
posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
دوشنبه 9 مهر 1397 07:23 ب.ظ
Ahaa, its fastidious discussion concerning this paragraph here at this webpage,
I have read all that, so now me also commenting at this place.
دوشنبه 9 مهر 1397 06:14 ق.ظ
Right now it appears like Drupal is the top blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
پنجشنبه 5 مهر 1397 09:47 ب.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for minecraft
یکشنبه 1 مهر 1397 08:57 ق.ظ
Hey exceptional website! Does running a blog like
this take a lot of work? I have no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyway, should you have any ideas or techniques for new blog owners
please share. I understand this is off subject but I simply
had to ask. Thanks a lot!
دوشنبه 19 شهریور 1397 01:04 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness over that you
wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as
exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:39 ب.ظ
I blog frequently and I seriously appreciate your information.
Your article has really peaked my interest. I am
going to book mark your website and keep checking for new information about once per week.
I opted in for your Feed too.
جمعه 13 مرداد 1396 06:31 ق.ظ
It's nearly impossible to find educated people on this subject, however, you seem like you know what you're talking about!
Thanks
جمعه 6 مرداد 1396 06:10 ب.ظ
I have fun with, lead to I found exactly what I used to be taking a look for.

You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice
day. Bye
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:31 ب.ظ
Great goods from you, man. I've consider your stuff prior
to and you are just extremely great. I really like what you've bought right here,
certainly like what you're stating and the way wherein you assert it.
You are making it enjoyable and you continue to care for to stay it smart.
I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی