تبلیغات
جمال محمد صلوات - فناوریHDR دوربین موبایل چیست؟
 
جمال محمد صلوات
السلام علیك یا اباعبدالله الحسین
 HDR مخفف High Dynamic Range و به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده است. البته HDR واژه‌ی جدیدی نیست اما اخیراً به خاطر استفاده از این قابلیت در گوشی‌هایی مثل آیفون و اندروئیدی‌های رده‌اول، کاملاً مشهور شده است.

همان‌طور که از معنی HDR مشخص است، فعال کردن آن موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود. در عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است. برای استفاده از HDR به جای یک تصویر به 3 تصویر نیاز داریم، هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوتی گرفته شده و لذا جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این 3 تصویر، متفاوت است.

با استفاده از یک نرم‌افزار ویرایش تصویر می‌توان بهترین بخش‌های هر یک را مشخص نمود و 3 عکس گرفته شده را با هم ترکیب کرد. در گوشی‌هایی که دارای قابلیت HDR هستند، انتخاب نواحی مناسب هر عکس و ترکیب آنها، توسط گوشی صورت می‌گیرد.

معمولاً تصویری که حاصل استفاده از HDR است، به آنچه ما توسط چشم خود می‌بینیم، قرابت بیشتری دارد و در واقع جزئیات بخش‌های تاریک و روشن آن، بیشتر است.

به طور کلی وقتی اختلاف بین نقاط روشن و تیره‌ی تصویر زیاد است باید عکس HDR بگیرید.

یکی از عمومی‌ترین استفاده‌های HDR در عکاسی از منظره است. چون آسمان بسیار روشن و زمین بسیار تیره است، به وسیله‌ی HDR می‌توانید هم ابرهای آسمان و هم درختان و ساختمان‌ها را به خوبی ثبت کنید.

یک مثال  عکاسی از داخل ساختمان‌ها است که نور خورشید از پنجره وارد می‌شود و یا نور به وسیله‌ی پروژکتورها و یا چراغ‌های پرنور ایجاد می‌شود. در این نوع تصاویر هم نور بسیار قوی است و سایه‌های زیادی در تصویر وجود دارند. لذا باید عکس HDR بگیرید.

با فعال کردن HDR طبیعی است که عکاسی با تأخیر صورت بگیرد چرا که باید کمی صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته شده، پردازش و ترکیب شوند.

به یک مثال تصویری توجه کنید تا موضوع روشن شود:

hdr 01

البته توجه داشته باشید که این تصاویر توسط یک گوشی گرفته نشده بلکه هدف ارائه‌ی مثالی برای روشن شدن موضوع است. برخی از عکاس‌های حرفه‌ای با دوربین‌های DSLR نیز نسبت به ساخت تصاویر HDR اقدام می‌کنند. اما با این دوربین‌ها آنها معمولا 3 تا 5 عکس مختلف را گرفته و سپس خودشان با کمک نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فوتوشاپ نسبت به ساخت تصویر HDR نهایی اقدام می‌کنند.

چه زمانی بهتر است از HDR استفاده کنیم؟

صرف‌نظر از روش کار HDR پاسخ به این سوال اساسی است. در مجموع فعال کردن HDR، تصاویر جذاب‌تری را خلق می‌کند، البته بعضا در این تصاویر رنگ‌ها بصورت اشباع شده به نظر می‌رسند. در شرایط زیر بهتر است از HDR استفاده کنیم:

 • عکاسی از مناظر: در تصاویری که از مناظر باز طبیعت می‌گیریم، معمولاً کنتراست (یا تضاد) بین آسمان روشن و زمین، زیاد است و لذا دوربین در جذب نور کافی از بخش‌های مختلف تصویر، به مشکل برمی‌خورد. حاصل کار این است که یا جزئیات بخش‌های تیره حذف می‌شوند و یا روشنایی بیش از حد آسمان، باعث حذف جزئیاتی مثل ابرها می‌گردد. لذا بهتر است از HDR استفاده کنیم تا تاریکی سایه‌ها و روشنی خورشید هر دو کمتر شوند و جزئیات بخش‌های بسیار روشن و بسیار تیره، بیش از پیش حفظ شود.
 • عکاسی از چهره در نور خورشید: در این شرایط، بخش‌هایی از صورت که در سایه قرار گرفته‌اند، به شدت تاریک می‌شوند و جزئیات خود را از دست می‌دهند. برخی نقاط نیز به علت انعکاس مستقیم نور، بسیار روشن دیده می‌شوند، بنابراین بهتر است با استفاده از HDR نورپردازی صورت را یکنواخت‌تر کرده و جزئیات کامل‌تری در عکس ثبت کنیم.
 • عکاسی در نور کم و عکاسی با نور در پس‌زمینه: به تصویر زیر توجه کنید، در این تصویر نور زیادی در پس‌زمینه وجود دارد، لامپ‌های متعددی روشن هستند و لذا عکاسی بدون استفاده از HDR منجر به ثبت تصویری نسبتاً تاریک خواهد شد. با استفاده از HDR بخش‌های پیش‌زمینه روشن‌تر می‌شوند و بخش‌های بسیار روشن پس‌زمینه، کم‌نورتر می‌گردند. بنابراین بهتر است در این شرایط هم از HDR استفاده کنیم.

hdr 02

چه زمانی نباید از HDR استفاده کرد؟

همان‌طور که گفتیم، فعال کردن HDR معایبی هم دارد و بهتر است در موارد زیر آن را نافعال کنیم:

 • عکاسی از سوژه‌های در حال حرکت: اگر سوژه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید در حال حرکت است و حرکت نسبتاً سریعی دارد، بهتر است HDR را فراموش کنید چرا که در این شرایط، ترکیب سه تصویری که به سرعت و پشت سر هم گرفته شده‌اند، یک تصویر نسبتاً مات ایجاد می‌کند. علی‌رغم پیشرفت‌های اخیر در سرعت عکاسی دوربین‌ها، باز هم فعال کردن HDR در چنین شرایطی مناسب نیست.

hdr 3

 • مناظری با کنتراست بالا: گاهی اوقات از مناظری عکس می‌گیریم که با غیرفعال کردن HDR نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. به عنوان مثال مناظری که سایه‌ی تاریکی در آن وجود دارد و در سایه هیچ جزئیات خاصی دیده نمی‌شود. یکی دیگر از مثال‌های معروف در این زمینه، عکاسی از آتش‌بازی و یا بازی با نور است، در این شرایط بهتر است پس‌زمینه کاملاً تاریک باشد و لذا بهتر است HDR را فعال نکنیم تا درخشش نقاط نورانی و همچنین تاریکی پس‌زمینه حفظ شود.
 • عکاسی از رنگ‌های روشن: در برخی شرایط، سوژه‌ای که از آن عکس می‌گیریم، دارای رنگ تند و روشنی است که می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. در این حالت هم HDR باعث می‌شود که روشنی این رنگ‌ها کم شود و لذا بهتر است از آن استفاده نکنیم.

گوشی‌هایی که دو عکس در اختیار ما قرار می‌دهند تا خودمان انتخاب کنیم

خوشبختانه بیشتر گوشی‌هایی که قابلیتی به نام HDR دارند، دو عکس که یکی حاصل استفاده از HDR است و دیگری یک عکس عادی است، به ما ارائه می‌کنند و می‌توانیم بهترین عکس را انتخاب کنیم. البته اگر زمان کافی برای بررسی عکس‌ها نداشته باشیم، بهتر است با توجه به منظره و سوژه‌ای که از آن عکس می‌گیریم، بهترین تنظیمات را انتخاب کنیم و در مورد HDR تصمیم بگیریم. لذا استفاده از نکات گفته شده مفید واقع می‌شود.

شما چه تجربه‌ای در استفاده از HDR دارید و در چه مواردی نتیجه‌ی خوبی به دست آورده‌اید؟

چرا عکس HDR که با گوشی می‌گیریم شبیه عکس‌های هنری نمی‌شود؟

ویژگی یک عکس HDR این است که درجات بسیار زیادی از روشنایی در آن وجود دارد. اشکال اینجا است که این درجات بیشتر از درجات روشنایی است که نمایشگر می‌تواند نمایش دهد. مثلاً اگر یک عکس HDR دارای ۱۰۰۰ درجه‌ی روشنایی (محدوده‌ی دینامیک) باشد، ولی نمایشگر دارای ۲۵۵ درجه‌ی روشنایی باشد نمی‌توان اثر HDR بودن آن تصویر را در نمایشگر مشاهده کرد.

برای رفع این مشکل فرایندی به نام Tone Mapping انجام می‌شود. در این فرایند درجات روشنایی پیکسل‌ها طوری تنظیم می‌شوند که به بهترین شکل (به صورت هنری و زیبا) بر روی نمایشگر نشان داده شود.

نکته‌ی جالب اینجا است که عکس‌های معمولی را هم می‌توان Tone Mapping کرد و یک عکس هنری با رنگ‌های غلیظ به دست آورد. ولی توجه داشته باشید که با تشدید رنگ‌ها در یک عکس معمولی به جزئیات آن اضافه نمی‌شود و ممکن است باعث افزایش نویز و رنگ‌های اشتباه و جلوه‌های مصنوعی شود. اگر صحنه درخور عکس HDR، باید عکس HDR گرفته بگیرید.

مقایسه‌ای بین تصویر HDR و تصویر معمولی که رنگ‌های آن تشدید شده را اینجا مشاهده می‌کنید. می‌بینید که در تصویر معمولی با تشدید رنگ‌ها، جلوه‌های مصنوعی و نویز در عکس ایجاد شده است.
نوع مطلب : آی تی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 24 مهر 1397 04:10 ب.ظ
For most recent news you have to pay a quick visit web
and on web I found this site as a finest web site
for most up-to-date updates.
دوشنبه 16 مهر 1397 06:24 ق.ظ
I want to express my thanks to this writer just for rescuing me from this challenge. After browsing throughout the world-wide-web and finding notions which are not powerful, I figured my entire life was done. Existing devoid of the approaches to the difficulties you have solved by means of the blog post is a crucial case, as well as the kind that could have adversely damaged my entire career if I had not discovered your web blog. Your good competence and kindness in taking care of all things was helpful. I am not sure what I would've done if I hadn't discovered such a thing like this. It's possible to at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for this impressive and sensible guide. I won't think twice to propose your blog post to any individual who should have recommendations on this situation.
شنبه 14 مهر 1397 11:45 ب.ظ
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple tweeks
would really make my blog shine. Please let me know where you got your design.
Appreciate it
جمعه 13 مهر 1397 06:32 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
جمعه 13 مهر 1397 02:34 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, however before ending I am reading this great paragraph to
increase my know-how.
دوشنبه 9 مهر 1397 06:01 ب.ظ
Hello, i believe that i saw you visited my weblog so i came to return the desire?.I am trying to
find issues to enhance my website!I suppose its ok to use
some of your ideas!!
دوشنبه 9 مهر 1397 10:27 ق.ظ
Hey I am so delighted I found your site, I really
found you by accident, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just
like to say thanks a lot for a remarkable post and a
all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have
saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a lot more, Please do keep up the great jo.
دوشنبه 9 مهر 1397 07:13 ق.ظ
It's an amazing post in favor of all the online users; they will
take advantage from it I am sure.
چهارشنبه 14 شهریور 1397 02:35 ق.ظ
Heya this is kinda of off topic but I was wanting to
know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:06 ب.ظ
This post will help the internet people for setting up new weblog or
even a weblog from start to end.
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:39 ب.ظ
What's up to all, the contents existing at this web site are genuinely
amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows.
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:45 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know
a few of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:01 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am really
pleassant to read everthing at alone place.
جمعه 9 شهریور 1397 02:38 ق.ظ
Click the squares beside each from the contacts that you would like to add for the Bcc
mailing list. Spectrum email login outlook email login email login Turns out hosting Oscars is the place the
dude decides to take a rest. If the thing is an empty
command prompt window, the text was successful. Att login email https://emaillogin.us.com/ windstream email login To
some extent that is creepy, but you've got to look at a few of the advantages.
چهارشنبه 17 مرداد 1397 02:34 ب.ظ
For instance, Google routinely serves you ads determined by what's in your messages.
Gmail sign in login email inbox sign in gmail account gmail sign in login email inbox If Google
wants its Apps feature to become consider seriously -well-it already is use by many organisations, but the task is to
stay-, this has to be corrected, because, hey, it's not
the initial time…. This is fairly simple to do
and Google has instructions here on how to get it done.

Gmail login new account https://loginaid.org/ log in to gmail It's also
given users the choice to affect the density with the display, so you is able to see everything you would like whether you're checking your on a tablet, computer or smartphone.
چهارشنبه 20 تیر 1397 06:02 ب.ظ
You need to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will suggest this site!
یکشنبه 10 تیر 1397 06:40 ق.ظ
Thhis info iѕ invaluable. Ꮋow cann І fіnd оut mоre?
جمعه 1 تیر 1397 09:10 ب.ظ
Excellent weblog һere! Аlso yoᥙr website ѕo mսch up fast!
Ꮤhat web host aгe yοu using? Cann I get youhr affiliate hyperlink in youг host?
I wisһ my site loaded սp as faѕt as yours lol
جمعه 4 خرداد 1397 01:35 ق.ظ
Howdy! This post could not be written any better! Reading
this post reminds me of my previous room mate!
He always kept talking about this. I will forward this article to him.

Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 04:14 ب.ظ
For those considering an occupation linked to certified nurse assisting, the chart below provides useful information on the salaries, growth projections, and education and training necessary for the variety of parallel roles how much are cna classes cna
classes in ma cna classes in richmond va cna program;
this course prepares the student to get a beginning medical worker inside the acute
care setting or the long term care facility. Med - Star Academy comes with
a exceptional 94% passing rate on the state certification exam
red cross cna classes online https://cnaclasses.us.com/ cna online classes free the university of missouri
funds deserving students studying a nursing assistant training course.
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 01:58 ب.ظ
Click "My Account" inside the upper left corner on the window.
Web sites for instance Craigslist have grown to be enormously
popular in. search all craigslist Craigslist is really a website where you may view and post magazine for jobs, things you might be selling, things you
might be looking for plus much more. Mentioning this once you advertise your
items may catch the shopper's attention and help them to think of ways make
use of your item.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 05:16 ب.ظ
Daniel Press is a policy analyst with the Competitive Enterprise Institute, a free-market public policy
organization based in Washington, D. Doorstep lender Provident pays clients £30 if your friend borrows £100 or maybe more at 535 percent,
while Loans At Home hands over £20 at 433 percent.
The Senate at this time has House Bill 4375, which instructs the
PSC to enact experimental rates that essentially would roll back all of the 18 percent with the rate increases
beneath the Base Load Review Act until an upcoming
date. payday loan near me It's no wonder that a lot of students are
saying when the bursary is scrapped they won't apply.
It does seem unethical and immoral to create millions of dollars around the
backs of poor people,” he was quoted saying. CUPW argues that
lots of other countries, including Britain, France, Italy and Japan, provide highly sought after banking
services through their post offices and said the proposal
could buoy Canada Post's flagging business.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 06:23 ق.ظ
The typical borrower spent a minimum of five months
a year in debt. As KERA continues to discover life for the financial edge through our new series One Crisis Away, we'll compile a report on places where people can check out
find help. It was always finances, mainly the lack thereof and I watched my dad crunch numbers, stretch meals, accept additional jobs and walk in and
from payday lending centers. payday loans online
no credit check instant approval no faxing - paydayloansonline.us.com
- Second, because they are not participants in their borrowers'
neighborhoods and culture, there is certainly a greater propensity for customers to default with a loan. Anafin Capital
Limited, which Offshore - Alert understands raised approximately
$10 million for investment in a fraud generally known as Privilege Wealth which is,
therefore, at risk for being sued by aggrieved clients,
has applied to become voluntarily struck off the companies register in Britain. It was horrible, especially as I lost my job soon after and I
was spending £112 a fortnight on debt and bills,
only having £10 for myself to pay for for living costs including food.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 05:27 ق.ظ
Every weekend i used to visit this web page, for the reason tat i want enjoyment, as tbis this website conations actually fastidious funny intormation too.
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 10:23 ق.ظ
I truly love your website.. Great colors & theme. Did you create this site yourself?
Please reply back as I'm looking to create my own personal website and want to find out
where you got this from or exactly what the theme is named.

Cheers!
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:34 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you are not already ;)
Cheers!
شنبه 1 اردیبهشت 1397 05:12 ق.ظ
I'm impressed, I mst say. Seldeom doo I encounter
a bblog that's bofh eually educative annd engaging,
aand without a doubt,you've hitt the nai oon the head.
The issue is something which too feew meen and women are speaking
intelligehtly about. I am very happy I stuymbled acoss this during my search foor something concerning this.
یکشنبه 19 فروردین 1397 01:30 ق.ظ
And today, I'm going to discuss how to place a Pay - Pal button on our Blog.
Paypal e paypal paypal.com login paypal on amazon Pay
- Pal can be an online money transferring site employed by many round the world to make purchases and payments online.
پنجشنبه 10 اسفند 1396 05:28 ق.ظ
Great items from you, man. I have understand your stuff prior to and you are just extremely fantastic.
I really like what you've got right here, really like what you're saying and
the way through which you say it. You are making it enjoyable and
you continue to care for to keep it sensible. I cant wait to learn far more from you.
That is actually a wonderful web site.
شنبه 21 بهمن 1396 05:48 ق.ظ
That is very interesting, You are an excessively skilled blogger.
I have joined your feed and stay up for searching
for more of your magnificent post. Additionally,
I've shared your website in my social networks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی